Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Petek Temizleme

Blog Detay

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Petek Temizleme

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Petek Temizleme
Kategori: Diğer

Yaşam alanlarınızdaki ısınma ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayan kombiler, oldukça ileri bir teknolojiyle tasarlanır. Satın aldığınız kombinin uzun süreli ve verimli bir performans ortaya koyabilmesi için kombi bakımı oldukça önemlidir. Peki kullanım durumuna göre bakıma veya tamire ihtiyaç duyan kombilerin bakımı ne zaman yapılır?

Kışa girmeden önce, yılda en az bir kez yapacağınız veya yaptıracağınız  kombi bakımı ve petek temizliği; size hem ekonomik açıdan yarar sağlar hem de kombinizin verimden düşmesine engel olur. Evde hızlı ve kolay bir şekilde kombi bakımı yapmak elbette ki mümkündür.

İşte İşlerinizi Kolaylaştıracak ve Size Yardımcı Olacak Kombi Bakımı Önerileri…

Günümüz dünyasında oldukça önemli bir ısıtma cihazı olan kombiler, en temel ihtiyaçların başında gelir. Zamanla bozulan veya bakıma ihtiyaç duyan kombilerde yapılması gereken öncelikli işlem sıcak su ve kalorifer yanma durumunu kontrol etmektir. Sorunun köküne inebilmek ve kesin çözümler ortaya koyabilmek adına kombiyi iyi tanımak ve arıza kodlarını bilmek oldukça önemlidir. Kombinizin iyi bir performansla çalışması ve yeterli verimi ortaya koyabilmesi iyi bir kombi bakımıyla mümkün olabilir. Peki evde kombi bakımı nasıl yapılır?

 • Öncelikli olarak sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir.
 • İkinci aşama olarak kombinin su sızdırıp sızdırmadığına bakılır.
 • Uzun süre kullanılan ve zamanla tozlanan kombilerin içi açılarak tozlanma durumuna bakılır.
 • Kombideki elektrik bağlantı hatları ve noktaları kontrol edilir.
 • Kombinin su sızdırmazlık durumuna bakılır.
 • Kombinin içi açılır ve tozlanma durumu kontrol edilir. Tozlanma çok fazlaysa, kombinin tozları temizlenir.
 • Genişleme tankı kontrol edilerek bar basıncı ayarlanır.
 • Kombinin kalorifer dönüş hattında bulunan filtre temizlenir.

 

Eğer kombi bakımı yaptırmazsanız teknik anlamda kombinizde herhangi bir tehlike ortaya çıkmaz, fakat zamanla kombi verimi düşeceği için doğal gaz tüketim artışı ile doğru orantılı olarak maliyet artışı da söz konusu olacaktır.

Soğuk kış günleri öncesinde yapacağınız kombi bakımı, hem ekonomik açıdan zarara uğramanızı önler hem de kombinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Yılda en az bir defa yaptırılması gereken kombi ve petek bakımı, kombinizin yüksek performans ortaya koyması açısından oldukça gereklidir. Olası arızaların önüne geçmek ve sorunsuz bir kış geçirmek için kombi bakımını aksatmayın!

Petek Temizleme Yapılmalı Mı? Petek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Uzun yıllar aynı performansla kullanılmak için tercih edilen kombi ve petekler, zamanla bakıma ihtiyaç duyar. Yılda en az bir defa yaptırılması gereken kombi ve petek temizliği uzun ömürlü bir kullanım için önem gösterilmesi gereken bir konudur. Yaşam alanlarınızdaki kombi ve peteklerin bakımını düzenli bir şekilde yaptırmak size her açıdan avantaj sağlar. Peki kombi ve petek temizliği yaptırmak ne kadar sürer?

Çok pratik ve kolay bir işlem olarak tanımlayabileceğimiz petek bakımı çok uzun sürmez. Dilerseniz kombi bakımını evde kendiniz yapabilir ya da İstanbul’un yetkin servis olma özelliğine sahip olan İTS’den teknik servis hizmeti alabilirsiniz.

Oldukça merak edilen bir diğer konu da petek temizliğinin nasıl yapıldığıdır. Petek ya da kombi temizliği fark etmeksizin öncelikli dikkat edilmesi gereken konu kalorifer tesisat temizliğidir. Düzenli periyodlarla yapılması gereken bu iki işlem, kombi ve peteklerin daha verimli çalışmasını sağlar.

İşte evde kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz petek temizleme işleminin detayları…

 • Petek temizleme işlemine başlamadan önce kesinlikle kombinin kapatılması gerekir.
 • Kombideki mevcut suyun balkon veya banyo vanalarından boşaltılması gerekir.
 • Petekler yerinden çıkarılarak vanaları sökülür.
 • Petek içine hortumla su verilerek gereken petek temizleme işlemi yapılır. Verilen su berrak akana kadar işleme devam edilir.
 • Bütün petekler için aynı işlemi uyguladıktan sonra peteklere eski seviyesine kadar su basılır.
 • Tahliye vanası kapatıldıktan sonra peteklerin havası alınır. Yapılacak olan petek temizleme işlemi sırasıyla yapılmalıdır aksi takdirde kombinizde teknik arızalar meydana gelebilir.

Gereken tüm bakımı yaptıktan sonra kombi ve peteklerde hala bir sorun varsa, çözümü uzakta aramayın! İstanbul Teknik Servis olarak; 7/24 verdiğimiz kaliteli teknik servis hizmetiyle size bir telefon kadar yakınız.

Posted by