Evde Bulaşık Makinesi Bakımı

Blog Detay

Evde Bulaşık Makinesi Bakımı

Evde Bulaşık Makinesi Bakımı
Kategori: Bulaşık Makinesi

Yazıya başlamadan belirtmemiz gerekir ki her beyaz eşyanızda olduğu gibi Bulaşık makinelerinizin de yıllık bakımını yaptırmak arızaların önüne geçmek ve makinenizin performansını korumak için şarttır, ihmal etmeyin. Burada vereceğimiz öneriler makinenizin yıpranmasının olabildiğince önüne geçmek ve kullanıcı hatası kaynaklı ufak sorunların giderilmesine yönelik olacak.

 

Gelin şimdi bulaşık makinenizin yıkama kalitesinin azalmaması ve çeşitli kötü kokulara sebep olmaması için ayda bir kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz kolay bakımlardan bahsedelim. Herkesin bir taneyle başlayım; makineniz en az ayda bir karbonat ve sirkeyle temizleyin. Nasıl mı yapacaksınız önce bir kâseye koyduğunuz sirkeyi makinenizin alt gözüne yerleştirip makinenizi çalıştırın. Makine durduğunda bu sefer tabanına bir paket karbonatı dağıttığınız makinenizi sıcak ayarında tekrar çalıştırın. Tabi Karbonat ve sirke karışımını kullanmadan önce makinenizi iyice silin ve varsa önceki yıkamadan kalan yemek kalıntılarını temizleyin.

 

Kullanıcı hatası kaynaklı sıklıkla karşılaşılan bir diğer sorun ise bulaşık makinesi giderinin tıkanma durumudur.  Yalnız bu sorunda çok dikkatli olmak gerekir. Öncelikle iyi gözlemleyerek konunun; makinenin aksamının yarattığı bir arıza ya da uzmanlık isteyen başka bir büyük sorun olmadığından, yani kısaca basit bir gider tıkanıklığı olduğundan emin olmalısınız. Eğer sorununuz basit bir bulaşık makinesi gideri tıkanıklığıysa çözümü de çok basit. Standart tüm marketlerde satılan bir lavabo açıcı kullanarak bu problemi çözebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta çamaşır makinesi giderleri hassas olduğu için lavabo açıcıyı normal kullanımına göre daha az miktarda kullanmak. İşte bu kadar basit.

 

Ve son olarak yine sık sık karşılaşılan bir diğer konuya, bulaşık makinesinden gelen kötü kokuların giderilmesine değinelim. Eğer makinenizden koku geliyorsa temizlenme zamanı gelmiştir. Peki ne yapacaksınız bu sorun içinde sirke en kolay çözüm. Bir bardağa koyduğunuz sirkeyi için boş makinenizin üst rafına koyun ve bir tam program boyunca çalıştırın. Kokunun devam etmesi durumunda işlemi yeterli miktarda tekrarlayın. Bulaşıklarınız yeniden mis gibi kokmaya başlayacaktır.

Posted by