Buzdolabınız Soğutmuyor mu? Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Blog Detay

Buzdolabınız Soğutmuyor mu? Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabınız Soğutmuyor mu? Buzdolabı Neden Soğutmaz?
Kategori: Buzdolabı

Buzdolabı hayatımızın olmazsa olmaz beyaz eşyalarından bir tanesi. Zira besinlerimizi muhafaza etmenin yolu, verimli ve performanslı çalışan bir buzdolabından geçiyor. Ancak buzdolabının birden bozulması ve yeterince soğutmamaya başlaması hayat kalitemizi son derece olumsuz etkileyebilir. O halde aklınızda  ''buzdolabı soğutmuyor, bunun nedeni nedir?'' şeklinde soru işaretleri bulunuyorsa, bu sorularınızı cevaplandırmaya başlayalım.          

Buzdolabı sayesinde yiyecek ve içeceklerimiz taze kalır. Lakin buzdolabınızın sürekli çalışması hasebiyle çeşitli arızalar meydana gelebilir. Örneğin, yeterince soğutma yapmayabilir. Bu tip durumlarda yiyecekleriniz kısa süre içerisinde bozulabilir ve ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu sorunların altında yatan bazı sebepler mevcuttur. Buzdolabında su kanalları bulunur. Eğer bu su kanallarında tıkanma meydana gelirse böyle bir sıkıntı yaşanması mümkündür. Bunun haricinde, uzun süre boyunca buzdolabınızı açık tutmanız da buzdolabının soğutmama nedenleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca elektriklerin birden gidip uzun bir süre gelmemesi de bu sebepler arasında yerini alır. Buzdolabı ayarının düşüşe geçmiş olması ve buzdolabının arkasında bulunan kompresörün bozulmuş olması da bu ihtimaller arasında bulunur. Bunlara ek olarak fan kaynaklı bir sorun nedeniyle de buzdolabı soğutmuyor olabilir.  

Buzdolabınız soğutmuyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu duruma en çok yol açan sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:    

-Buzdolabında yer alan su kanallarının tıkanması hasebiyle buzdolabınız soğutma işlevini yerine getiremeyebilir.

-Buzdolabının arka kısmında yer alan kompresörün arızalanması bu duruma sebep olabilir. 

-Fandan kaynaklanan bir problemden dolayı yeterli soğutma işlemi gerçekleşmeyebilir. 

-Mekanik zaman saati arızalanmış olabilir.

-Buzdolabındaki borular eskimiş veya tıkanmış olabilir.

-Buzdolabında bulunan rezistanslar yanmış olabilir.

-Kartta çıkan bir arızadan kaynaklanabilir.

-Buzdolabının kapaklarının uzun süre boyunca açık kalması.

-Elektriklerin gidip uzun süre boyunca gelmemesi.

-Freon gazının kanallardan sızma ihtimali.

-Buzdolabının sıcak yerlerde konumlandırılması (örneğin ocağa yakın bir yerde durması.) 

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılır?

''Buzdolabı soğutmuyorsa ne yapmak gerekir?'' diye soruyorsanız, doğru başlığa geldiğinizi bildirmekten memnuniyet duyarız. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken, buzdolabınızın ısı ayarını yükseltmek ve buzdolabınızı kapatıp açmaktır. Bunun haricinde, yapmanızı önerdiğimiz birkaç tavsiye daha vardır. Bu tavsiyeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-İlk olarak buzdolabınızda bulunan yiyecek ve içeceklerinizi dışarı çıkartın. 

-Buzdolabının fişini çekin ve en az 4-5 saat kadar bu şekilde bekleyin.

-Buzdolabının lastik ve kapaklarını dikkatli bir şekilde inceleyin. Lastik ve kapakların yıpranmamış ve herhangi bir zarar görmemiş olması zaruridir.

-Buzdolabının fişini tekrardan takarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. 

Bu yöntemlerle sorununuz çözülmezse ve problem hala devam ediyorsa, profesyonel bir servisten yardım almanız son derece mantıklı bir hamle olacaktır. İstanbul Teknik Servis olarak kaliteli hizmet arayışında olanlar için, İstanbul'un her yerine güvenilir buzdolabı servisi sunuyoruz. Buzdolabı arızalarınıza hesaplı çözüm getiriyor, bütün sorunlarınızı garantili bir şekilde ortadan kaldırıyoruz.  

Posted by