Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Temizliğin Püf Noktaları

Blog Detay

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Temizliğin Püf Noktaları

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Temizliğin Püf Noktaları
Kategori: Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi hayatımızın olmazsa olmazı. Nihayetinde çamaşır makinesi, kirli çamaşırlarımızı yıkayarak tertemiz hale getiren mucizevi bir beyaz eşya. Hayatımızda bu kadar önemli yeri olan bir ürünün uzun ömürlü olmasını ve ilk günkü verimlilikle çalışmasını beklemek de en doğal hakkımız. Ancak bunun için yapmamız gereken bazı şeyler var. Zira çamaşır makinelerinin uzun ömürlü olması için iyi bir bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Siz de çamaşır makinesi temizliği yaparak, çamaşır makinelerinizin kullanım ömrünü uzatabilir ve verimliliğini artırabilirsiniz. Bu nedenle çamaşır makinesi temizleme yöntemleri, son derece önem arz eder. Öncelikle bilinmesi gereken, çamaşır makinelerinin bazı durumlarda kıyafetlerinizden gelen tozlardan ötürü kirlenebiliyor olmasıdır.  Yani, asıl işlevi yıkama yapmak olan bir ürünün temiz olduğunu düşünmek yanlıştır. Çamaşır makinelerinin doğru bir şekilde temizlenmelidir. Bununla birlikte, çamaşır makinenizin göremediğiniz yerlerinde de temizlik ihtiyacı vardır.

Eğer çok fazla tozun bulunduğu ortamlarda çalışıyorsanız ve iş kıyafetlerinizi de çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, yıkama işleminin ardından kapak bölümüne bir göz gezdirmenizde fayda vardır. Böylece kapak bölümünde yer alan koruyucu lastiklerin ve camın tozlandığını görmeniz mümkündür. Biz de bu kirlerden kurtulmanız için çeşitli öneriler hazırladık. Bu önerileri dikkate alarak, çamaşır makinenizin borularında ve iç haznesinde kireç kaynaklı tıkanmaların önüne geçebilirsiniz. Dilerseniz, daha fazla vakit kaybetmeden çamaşır makinesi temizliği için son derece etkili olan pratik yöntemleri mercek altına almaya başlayalım.

Doğal ve Pratik Yöntemlerle Çamaşır Makinesi Temizliği 

1) Su ve Elma Sirkesi Karışımı

Sürekli çalışan çamaşır makinelerinin iç kısımlarının zaman içinde kirlenmesi son derece doğaldır. Özellikle de yıkama yaptığınız kıyafetlerdeki tozlar ve yünler, bu kirlenmeye davetiye çıkarmaktadır. Böyle olduğu takdirde, makine kazanı ve lastik contası da kirlenebilir. Bu duruma çare olarak elma sirkesi ve su kullanabilir, çamaşır makinenizi temizleyebilirsiniz. Peki, elma sirkesi ve su kullanarak çamaşır makinenizi nasıl temizleyebilirsiniz? İşte yapmanız gerekenler:  

-Bir kap içinde su ve elma sirkesi karışımını hazırlayın.

-Hazırladığınız bu karışımı bir bez ile alın. Ardından bu bez yardımıyla makinenin iç kısmını silin.

-Eğer bu temizliğin daha etkili olmasını isterseniz, hazırladığınız elma sirkesi ve su karışımını makinenin iç kısmına dökün. Daha sonra da makinenizi kısa programda çalıştırmayı deneyin.

-Çamaşır makineniz çalışırken sirke ve su ile hazırladığınız karışım tüm borulara ulaşır. Böylece makinede oluşan tozlar temizlenmeye başlayacaktır.  

Çamaşır makinenizin kullanım ömrünü uzatmak ve çok daha temiz bir şekilde kullanmak için, ayda bir olmak üzere bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu adımları tek tek uygulayarak güzel bir sonuç almanız mümkündür. 

2) Beyaz Sirke ve Limon Tuzu ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Limon tuzu, kireç çözücü etkisiyle bilinir. Limon tuzunu da düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde kireçlenmenin önüne geçebilirsiniz. Peki beyaz sirke ve limon tuzu ile çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İşte izlemeniz gereken adımlar: 

-İlk olarak bir ölçü kabı içine iki yemek kaşığı limon tuzu ve bir bardak beyaz sirke atarak güzel bir şekilde karıştırın.

-Limon tuzunu biraz eriyene kadar karıştırmaya devam edin.

-Akabinde hazırladığınız bu karışımı makinenin iç veya deterjan kısmına ekleyin.

-Son olarak, çamaşır makinesini sıcak bir programda çalıştırın. 

Bu adımları dikkatle izleyerek, beyaz sirke ve limon tuzu karışımıyla çamaşır makinenizi temizleyebilirsiniz. Bu yöntemi de her ay bir defa uygulayarak makinenizin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

3) Karbonat ve Sirke ile Çamaşır Makinesi Temizliği

Gelelim çamaşır makinesi temizliğinde etkili olan bir başka yönteme... Karbonat birçok kişi tarafından bilinse de çamaşır makinesi temizliği için ne kadar etkili olduğu pek bilinmiyor. Karbonatın çözücü etkisi, gözle görülmeyen kısımlardaki kireçleri ve tozları ortadan kaldırabilir. Dilerseniz, daha fazla uzatmadan karbonat ve sirke ile çamaşır makinesini nasıl temizleyebileceğinize gelelim. İşte çamaşır makinesi temizleyici etkisiyle öne çıkan karbonat ve sirke karışımının kullanımı:

-Büyük bir bardağa karbonat dökün ve bardağı doldurana kadar sirke ekleyin. Sirke tercihine gelecek olursak, beyaz sirke kullanmanızda da bir sakınca yoktur. Karbonat ve sirkeyi yeterince karıştırdıktan sonra bu karışımı makinenin iç kısmına boşaltın veya deterjan bölümüne ekleyin.

-Akabinde makinenizi sıcak ve kısa bir programda çalıştırın. Kısa bir program kullanma sebebinizi ise şu şekilde açıklayabiliriz; çok uzun programlar çamaşır makinesini yorabilir. Bu nedenle, 1 saatlik sıcak yıkama kâfi olacaktır. 

Yoğun yıkamalardan veya aşırı kirli kıyafetlerin yıkama işlemini bitirdikten sonra bu yöntemi uygulayarak çamaşır makinenizin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

4) Çamaşır Suyu

Çamaşır makinesinin her bölümünün temizlenmesi gerekir. Zira makinenizin dış yüzeyi, deterjan bölmesi ve lastik contaları zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak kirlenmeye başlar. Bu durumun önüne geçmek için ılık bir bez ve birkaç damla çamaşır suyu işinizi görecektir. Bu yöntemi uygulamak için izlemeniz gereken adımları ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

-Bir kap içinde birkaç damla çamaşır suyu ve ılık suyu karıştırın.

-Bir bulaşık süngeri ya da temizlik bezi yardımıyla temizlemeye başlayın. 

-Bilhassa lastik koruyucuların iç kısmı, bu yöntem sayesinde çok daha temiz hale gelebilir. 

Çamaşır suyundan olumsuz etkilenmemek adına, çamaşır makinenizi temizlerken ellerinizi eldivenle korumayı da unutmayın.

5) Bulaşık Makinesi Tableti

Bulaşık makinesi tableti, çamaşır makinesi temizleyici ürünler arasında özellikle son dönemlerde öne çıkmaktadır. Bulaşık makinesi tabletleri kireç çözücü, parlatıcı ve temizleyici etkiye sahiptir. Biz de bu doğrultuda çamaşır makinesi temizleyicisi arayanlara bu tableti tavsiye edebiliriz. Peki, bulaşık makinesi tabletiyle çamaşır makinenizi nasıl yıkayabilirsiniz? Bu noktada yapmanız gereken, bulaşık makinesi tabletini çamaşır makinesinin kazan kısmına bırakmak. Ardından sıcak bir programda makineyi çalıştırın. Lakin şu noktayı atlamamanızda fayda var, bu işlemi yalnız makine boşken denemelisiniz. İçinde kıyafetler varken denerseniz, kıyafetleriniz zarar görebilir. 

İstanbul Teknik Servis olarak, çamaşır makinenizi evde nasıl temizleyebileceğinize dair tavsiyelerimizi paylaştık. Çamaşır makinelerizin her türlü arızasında bizlere başvurabilir, garantili ve hesaplı servisimizle her türlü sorununuzu çözebilirsiniz. Çamaşır makinesi servisi arayan herkes için kaliteli hizmet İstanbul Teknik Servis'te...

Posted by