Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Klima Temizleme

Blog Detay

Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Klima Temizleme

Klima Bakımı Nasıl Yapılır? Klima Temizleme
Kategori: Klima

Kısaca tanımlayacak olursak klima temizliği, klimaların genel kontrolünün ve temizliğinin yapıldığı işlemdir. Klima bakımı ve temizliğinin nasıl yapılacağı, sıkça araştırılan konulardan bir tanesidir. Özellikle de ev ve iş yerlerinde klima kullandığı halde, yeterli verimi alamayan bireyler bu konuda ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Zira düzenli bir şekilde klima temizliği yapılmadığı takdirde, klimalardan verim almak bir hayli zordur. Bu noktada yapılması gereken, güvenilir ve kaliteli bir klima servisine başvurmaktır. Çünkü klima bakımı yapılırken sadece temizleme işlemi yapılmaz; bu işlem esnasında cihazın ileride oluşturabileceği arızalar da tespit edilir. Böylece, çok daha ekonomik ve randımanlı bir şekilde klimanızı kullanmanız mümkün hale gelir. Dilerseniz, akıllarda oluşan klima bakımı nasıl yapılır? Klima temizleme işleminde nelere dikkat edilir? gibi soru işaretlerini gidermeye başlayalım.    

Klimaların her mevsimde kullanılıyor olması, en azından yılda iki kez bakım yapılma zorunluluğunu da beraberinde getirir. Düzenli bakım yapılmadığı sürece, klimalarınız yeterince verimli çalışmayacak ve sık sık arıza çıkararak ciddi bir masraf kapısına yol açacaktır. Bu sebeple, klima bakımlarınızı mutlaka periyodik bir şekilde yaptırmalısınız. Peki, bu bakım işleminde neler yapılıyor? Klimalarınızın bakımı nasıl gerçekleşiyor? Şimdi de bu soruları cevaplandıralım. 

Klima Bakımı Esnasında Uygulanan İşlemler Nelerdir?

-Öncelikle klimanın dış temizliği yapılır. Bu aşamada, klima dış ünite temizliği gerçekleştirilir.

-Daha sonra klimanın serpantin kısmı iyice temizlenir.

-Akabinde son derece gerekli olan soğutucu akışkan kaçak kontrolü yapılır.

-Dış temizlik tamamlandıktan sonra klimanın iç temizliğine başlanır. Bu aşamada, klima iç ünite temizliği gerçekleştirilir.

-İletişim hattı ve elektronik kart bağlantı soketleri ile birlikte ünitede yer alan elektriksel bağlantı noktalarının da genel kontrolü yapılır.

-Fan ve hareketli tüm parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilir.

Evde Klima Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer klimanızı temizletmek istiyorsanız, mutlaka profesyonel bir klima servisinden yardım almanızı tavsiye ederiz. Zira profesyonel bir servis sayesinde klimanızın kullanım ömrünü artırmanız mümkündür. Fakat yine de evde klima temizleme işlemini merak edenler için birkaç öneri sunmak istiyoruz.

Evde klima bakımının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için, öncelikle klima temizleme spreyi satın almalısınız. Klima temizleme spreyleri klimalara zarar vermeyecek şekilde üretilirler. Bu nedenle, herhangi bir sprey yerine klima temizleme spreyi almanız hayati önem taşıyor. Doğru spreyi aldıktan sonra klimanızın kapağını dikkatli bir şekilde yerinden çıkarın. Bu kapağı kaldırınca klima filtrelerinin olduğu kısmı görebilirsiniz. Filtreleri gördüğünüz bu bölümdeki pislik ve tozları elektrikli süpürge yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, temizlik esnasında elektrikli süpürgenizi çok yüksek devirde çalıştırmamanızdır. Aksi takdirde filtrelere zarar verebilirsiniz.

Toz ve pislik temizliğini yaptıktan sonra, klima temizleme spreyini filtrelerin ve radyatörün bulunduğu bölüme sıkın. Bu sayede, verimliliği azaltan kirin ortaya çıkmasını sağlarsınız. Klima temizleme spreyinin sıkılmasından sonra bir diş fırçası yardımıyla söz konusu bölgeyi iyice fırçalayın. Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmenizde fayda var. Zira dikkatsiz bir şekilde yapacağınız işlem, klimanıza zarar verebilir. Bu aşamada, fırça yardımıyla temizlediğiniz klima köpüklü bir hal alacaktır. Son olarak, klimanızı su ile durulayın ve temizliği sonlandırın. Bu adımları tek tek uygulayarak evde klima temizliği gerçekleştirebilirsiniz. 

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Klima bakımının ne kadar önemli olduğuna fazlasıyla değindik. Ancak yine de ''klima bakımı yapmazsak, klima temizleme işini ihmal edersek ne olur?'' gibi sorularınız varsa, bu sorulara detaylı bir şekilde cevap vererek soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Klima bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığı takdirde yaşayacağınız olumsuzlukları şu şekilde sıralayabiliriz:   

-Klimanızın performansından tam randıman alamazsınız,

-Klima bakımı yaptırmadığınız için tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz, ancak bu durum daha büyük sıkıntılara yol açacağından ekonomik zarara uğrarsınız,

-Sürekli klima problemleriyle karşılaşırsınız,

-Klimanızın kullanım ömrünü bir hayli kısaltmış olursunuz.

İstanbul Teknik Servis olarak sunduğumuz kaliteli hizmet ile klima servisi arayanların yardımına koşuyor, bulunduğumuz sektörde fark yaratarak tercih sebebi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İstanbul Teknik Servis'in deneyimli ve profesyonel ekibi sayesinde klima tamiri, klima bakımı ve klima montaj gibi işlemler gözünüzü asla korkutmasın. Üstelik sunduğumuz avantajlı fiyatlarla klima bakım ücreti, sizin için bir sıkıntı olmaktan çıksın.     

 

Posted by