Endüstriyel mutfakların kişisel mutfaklardan farkı

Blog Detay

Endüstriyel mutfakların kişisel mutfaklardan farkı

Endüstriyel mutfakların kişisel mutfaklardan farkı
Kategori: Endüstriyel Mutfak

Tıpkı işletmenizin kalitesi gibi menünün lezzeti de önce şefinden sonra mutfağından geçer. Sağlıklı, hijyenik, kaliteli ve estetik lezzetleri misafirlerine sunmayı amaçlayan; endüstriyel mutfak sahibi işletmeler için personellerinin rahat, hızlı ve randımanlı çalışabilmeleri bir elzem. Bu nedenle endüstriyel mutfaklarda; kişisel mutfaklar için kullanılan materyaller ve ekipmanlar yerine, profesyonel mutfaklar ve mutfak çalışanları için üretilmişi endüstriyel ekipmanlar kullanılır.

Kişisel mutfaklar malzeme ve ekipmanları ile endüstriyel mutfak malzeme ve ekipmanları arasındaki en belirgin fark profesyonel mutfaklarda kullanılan cihazların ve yüzeylerin paslanmaz çelikten ve yıpranmaya karşı dayanıklı üretilmeleridir. Bu sebeple endüstriyel mutfaklar ve ekipmanları tasarlanırken; seri ve hızlı üretime ihtiyaç duyulduğu için görünümden ziyade işlev ve pratikliğe önem verilir.

Yemek üreterek para kazanan işletmeler; üretim süreçleri devamlılık gösterdiği için mutfaklarını, endüstriyel mutfak mantığıyla oluşturulmalıdır. Kişisel bir mutfakta, günde en fazla bir ya da iki kez yemek pişirilip, hazırlanırken; bir işletmenin mutfağında, üretim devamlı olarak gerçekleştirilir. Bu da doğal olarak bıçaktan fırına, doğrama tahtasından bulaşık makinesine sürekli bir kullanım ve yıpranma durumu oluşturur. Kısacası endüstriyel mutfak ekipmanları ve kişisel mutfak ekipmanları arasındaki en büyük farklar; üretim malzemelerinin farklılığından doğan dayanıklılık farkı ve ekipman bakımlarıdır. Endüstriyel mutfaklar; profesyonel ekipmanlardan oluştukları ve sürekli kullanılmaktan dolayı, ekipmanları hızla yıprandığı için; endüstriyel mutfak ekipmanları bakım ve onarımında uzman, profesyonel servisler tarafından düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar.

Eğer sizde yemek üreterek para kazanacak bir işletme açmak niyetindeyseniz mutfağınız oluştururken önceliğiniz dayanıklılık, pratiklik ve işlevsellik olmalı ve İstanbul Teknik Servis’i gibi endüstriyel mutfak ekipmanları bakım ve onarımında uzman bir teknik servis çalışmalısınız.

Posted by